All Examination Questions

#### Briefly discuss about Hub, Router, Switch, Gateway, and Bridge.

HHH
 Subject: Computer Network
 Exam: Bangladesh Communication Satellite Company Limited

#### A man deposits 5000 tk at 5% annual interest for six months. In every six months he withdraws tk 500 from his principal plus interest earned. What is the total amount of interest he received?

Semi annual, so Interest rate= 5/2%=2.5%Total Interest= 2.5%*5000 + 2.5%*4500 + 2.5%*4000 + 2.5%*3500 + 2.5%*3000 + 2.5%*2500 + 2.5%* 2000 + 2.5%*1500 + 2.5%*1000 + 2.5%*500=2.
 Subject: Engineering Mathematics

#### A man interest and wages from his investment tk 5000. If he invests double then the wages increased 50% and total amount is tk 8000. What is his actual income in terms of wages and interest?

Let, Investment be X and Wages be YATQ.X +Y= 5000 ....(i)2X + 1.5 Y= 8000....(ii)Now, 2*(i)-(ii)=&gt;we get,x=1000 and Y=4000Ans: Investment= 1000
 Subject: Engineering Mathematics

#### 3.20 men can finish a work in 30 days. After how many days can 5persons leave the work and the remaining work can be finished in 35 days?

20 men can do in 30 days1 man can do 30*20=600Let,20men can do in X days1 men can do in 20 daysAgain,20-5=15men can do in 35-X days1 men can do in
 Subject: Engineering Mathematics

#### A man goes to his office at a certain time. If his waking speed is 5kmh then he is 7 minutes late. When his speed is 6kmh he reaches 5minutes before. How far his office from his house?

Let, total distance be X kmATQ, x/5 -7/60 =x/6 +5/60 [Time=distance/Speed]x= 6 km
 Subject: Engineering Mathematics

#### In a mixture the ratio of apples, peaches and grapes is 6:5:2. If the total mixture is 39 pounds then what is the difference between apples and grapes?

Let, Apple, Peaches and Grapes 6x, 5x and 2x respectively.Apple=39* (6x/13x)=18Grapes= 39*(2x/13x)=6Difference= 18-6=12 (Ans)
 Subject: Engineering Mathematics

#### A man sells an article at a profit of 25% if he had bought it 20% less and sold it for Tk. 10.50 less he would gained 30%,find the cost price of the article?

Let The C.P be Tk. xThen S.P=x+x*25%=1.25xWhen C.P 20% reduced, new cost=x-x*20%=0.80xNew S.P=0.80x+0.80x*30%=1.04xATQ,1.25x-1.04x=10.50x=50
 Subject: Engineering Mathematics

#### A and B can do a piece of work in 18 days, B and C can do it in 24 days. A and C can do it in 36 days.In how many days will A,B and C finish it together and separately.

By adding,we getIn1day 2(A+B+C)work=(1/18+1/24+1/36)=1/8 portionIn 1 day (A+B+C)=1/16So A,B and C together can finish the work 16 days.In 1 day A work=(A+B+C)-(B+C)
 Subject: Engineering Mathematics

#### Shakil started a business investing Tk. 25,000 in 2009, In 2010, he invested an additional amount of Tk. 10,000 and Raihan joined him with an amount of Tk. 35,000. In 2011, Shakil invested an

In 3 years,Shakil&rsquo;s investment = Tk. (25,000&times;3 + 10,000&times;2 + 10,000&times;1) = Tk. 105000Raihan&rsquo;s investment = Tk.(35000&times;2) = Tk. 70000Jafor&
 Subject: Engineering Mathematics

#### If 9 engines consume 24 metric tonnes of coal, when each is working 8 hours day, how much coal will be required for 8 engines, each running 13 hours a day, it being given that 3 engines of fo

Given that4 engines of latter type = 3 engines of former typeSo 8 engines of latter type = (3/4)&times;8 = 6 enginesNow,In 8 hours 9 engines consume 24 metric tones
 Subject: Engineering Mathematics

#### Dawood invested certain amount in three different schemes A, B and C with the rate of interest 10% p.a., 12% p.a. and 15% p.a. respectively. If the total interest accrued in one year was Rs.

Let, the amount invested in Scheme B = Tk.100xSo, the amount invested in Scheme C = Tk.(100x &times;240%) = Tk. 240xHere,The amount invested in Scheme C = 150% of the amo
 Subject: Engineering Mathematics

#### number when divided successively by 4 and 5 leaves remainders 1 and 4 respectively. When it is successively divided by 5 and 4, what will be the respective remainders?

LetThe number be PQuotient be XFirst casewhen divided by 4 quotient is X and remainder is 1So P= 4x+1........(1)Second caseLet Quotient be Z
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Janata Bank Limited

#### contractor undertakes to do a piece of work in 40 days. He engages 100 men at the beginning and 100 men after 35 days and completes the work in stipulated time. If he had not engaged the addi

100 Men 40 days done 1 portion W100 Men 35 days done 35/40&laquo;&raquo;&laquo;&raquo;&laquo;=7/8 portionRemaining work=(1-7/8)=1/8 portionRemaining days=(40-
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Janata Bank Limited

#### In a certain office, 1/3 of the workers are women, 1/2 of the women are married and 1/3 of the married women have children. If 3/4 of the men are married and 2/3 of the married have children,

Let,The number of workers in the office is xFemale=x/3 Female + Married=1/2 of x/3=x/6 portionFemale + Married+ Children=(1/3 of x/6)=x/18
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Janata Bank Limited

#### The average weight of three men A, B, and C is 84 kg. Another man D joins the group and the average now becomes 80 kg. If another man E, whose weight is 3 kg more than that of D, replaces A,

The sum of WeightA+B+C = 84&times;3 = 252 kg------(1)If D join,total Weight ofA+B+C+D = 80&times;4 = 320 kg----(2)So, the weight of D=320 - 252 = 68 kgA
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Janata Bank Limited

#### dishonest merchant make a 15% profit at the time of buying and a 10% loss at the time of selling the goods. By doing so if the said merchant made a profit of Tk. 3500 on a particular item, wh

Let, the real cost of the goods = Tk.100xAt 15% profit,Showing price by dishonest merchant =115% of Tk.100x=Tk.115xAt 10% loss,Selling price=90% of Tk.115xPro
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Janata Bank Limited

#### A can do a piece of work in 30 days,B can do it in 15 days and C can do it in 10 days.Every second days B and every third days C help A .How many days will finish the whole work?

1 day work of A =1/303 day work of A =3/30=1/101day work of B = 1/151 day work of C =1/103 days work of (A+B+C)= 1/10+1/15+1/10=(3+2+3)/30=8/30
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Agrani Bank Ltd. Officer(ICT) 2017 Written

#### Two trains ,one from Dhaka and another from chittagong simultaneously started to proceed towards each other at the speed of 16 km and 21 km per hour respectively.As the trains met each other

Let,First train travelled=x km 2nd train travelled=(x+60) kmTotal distance=x+x+60=2x+60 kmAccording to the question,x/16 = (x+60)/21Or, 21x = 16
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Agrani Bank Ltd. Officer(ICT) 2017 Written

#### Sakib and Labib individually borrowed different amount of money from a particular bank on the same day at rate of 20% simple interest.The total money paid by Sakib in 3 years as principal plu

Sakib and Labib borrowed Tk.X &amp; Tk.Y respectively.According to the question,X+ X of 20%*3=Y+Y of 20%*2Or,X+60X/100 =Y +40Y/100Or,160X/100=140Y/100Or, 160X
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Agrani Bank Ltd. Officer(ICT) 2017 Written

#### The perimeter of a square is equal to the perimeter of rectangle. The lenght of the rectangle is three times longer than its width having total area of 1200 sq.meter. what will be the total c

Breadth of rectangle=x mAnd length of Rectangle= 3x mAccording to the question,3x^2 = 1200x= 20Width of rectangle=20mLength of rectangle = 60mPeri
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Agrani Bank Ltd. Officer(ICT) 2017 Written

#### The population of a town increased from 1,75,000 to 2,62,500 in a decade.Find the average percent increase of population per year is?

Population increased = 262500-175000= 87500Per year increased = 87500/10= 8750% increased = 8750*100/175000=5%
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Pubali Bank Limited

#### A,B,C enter into partnership.A invests 3 times as much as B invests two-third of What C invests. At the end of the year, the profit earned is Tk 6600.What is the share of B?

Let, C invests = Tk. 3xB invests = Tk. 3x *2/3 =Tk. 2xA invests = Tk. 2x*3=6xThen, A:B:C=6x:2x:3x=6:2:3Sum of the ratio=6+2+3=11So the share of B = Tk.66000*2
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Pubali Bank Limited

#### shirt sold at 6% profits.If the purchase price was 4% less and selling price was Tk 4 more,the profit be 12.5%.What was the purchase price of the shirt.

Cost price of the article=100 TK*6% profit first selling price=(100+100 of 6%)=106TK*4% less cost price=(100-100 of 4%)=96 TK*12.5% profit second selling pric
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### A,B,C started a job which they can complete in 2 days.B can do the job in 5 days and C can do it in 4 days.After working for 1 day,both B & C left. How long would it take for A to complete th

Let,Total portion work be 1 portion(A+B+C) 1 day do the job =1/2 portionB &amp; C 1 day do the job=(1/5+1/4) portion=9/20 portionSo,A 1 day done t
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### Solve the equation: 1/ (2x-5) + 1/ (2x-11) = 1/(2x-7) + 1/(2x-9)

1/ (2x-5) + 1/ (2x-11) = 1/(2x-7) + 1/(2x-9)Or, 1/ (2x-5) - 1/(2x-7) = +1/(2x-9) &ndash; 1/(2x-11)Or, (2x-11-2x+5) / (2x-5) (2x-7) = (2x-11-2x+9) / (2x-9) (2x-11)Or, -2 /
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### The Length of a rectangular field is 1.5 times as large as its width. The field cost Tk10260 for planting grass at 1.9TK per sq.meter. What will be the total cost of providing fence around th

Let the width of the rectangular field = x m and length = 1.5x m According to the question 1.5x * x*1.9 = 10260 Or, x^2 = 3600 Therefore, x = 60 So, width = 60m, length = 90mPerimete
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### Solve the equation : 4/(2x+3) + 15/(5x+4) = 35/(7x+6)

4/(2x+3) + 15/(5x+4) = 35/(7x+6) Or, 4/(2x+3) + 15(5x+4) = 21/(7x+6) + 14/(7x+6) Or, 4/(2x+3) - 14/(7x+6) = 21/(7x+6) &ndash; 15/(5x+4) Or, (28x+24-28x-42)/ (7x+6)( 2x+3) = (105x+84-105x-9
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### A man has to go 10 km to catch a bus. He walks part of the way at 7 km/h and runs rest of the way at 12 km/h. If he takes 1 hr and 15 mins to complete his journey find the distance he covers

Let, he walks x km and run (10 &ndash; x) km According to the question x/7 + (10-x)/12 = 1hr 15mins Or, (12x + 70 &ndash; 7x)/84 = 1+15/60 Or, 70 + 5x = 1.25*84 = 105 Or, 5x = 35Or,
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: MODHUMOTI BANK

#### Mr X asked to construct a road of 1920 meters in 120 days. He appointed 160 workers and find that in 24 days only 1/8 portion of work has been finished. How many additional number of workers

Remaining work = 1 - 1/8 = 7/8Remaining number of days = 120-24 = 96to do 1/8 of the work in 24 days, he needs = 160 workersto do 7/8 of the work in 24 days, he needs = 1
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: United Commercial Bank Limited

#### The simple interest on a sum of money will be Tk.600 after 10 years. If the principal is trebled after 5 years will be the total interest at the end of the tenth year?

Interest of 10 years = 600 tkinterest of 1 year = 600/10 = 60 tkif the principal is trebled, the interest will also be trebled.So, total interest in 10 years = (interest
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: United Commercial Bank Limited

#### The ratio between the length and the breadth of a rectangular park is 3:2. If a man cycling along the boundary of the park at the speed of 12 km/hr completes one round in 8 minutes, then what

Let, Length=3x , Breadth=2xFrom the question, 60 minutes the man cover=12km=12000 mSo, In 8 minutes the man cover=[(12000*8)/60] =1600 metersPerimeter of the rect
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: City Bank

#### During the next tree plantation week, Mr. X is considering planting trees in one of its own rectangular piece of land which is 90 feet long 66 feet wide. This is suspended by boundary wall of

Given that, The length of the field=90 feetPossible length of the rectangle = 90-(5*2) = 80 feetPossible Width of the rectangle = 66-(5*2) = 56 feetPossible trees in row
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: City Bank

#### The cost of A and B equities is the different of two positive integer. If the sum of 4 equities of A and 5 equities of B is 27, what is the total cost of 2 equities of A and 3 equities of B?

Given that,4A+5B= 27Or, A = (27-5B)/4&hellip;&hellip;. (i)Also given that A &amp;B are two positive integers. So, we can put the value of B=1, 2, 3If B= 1 then, the
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: City Bank

#### Mr. Karim borrowed Tk. 500 at 5% simple interest per year. After some time, he borrowed Tk. 400 at 312% simple interest per year for the second time. Six months after the second time borrowin

Total amount= (400+500) =900 Tk.Total interest= (994.5-900) =94.5 Tk.3.5% interest rate, 400 Tk. 1/2 years interest = [(7&times;400)/ (2&times;100&times;2)] = 7 Tk.Remain
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Bank Asia

#### Length of a rectangular field is 1.5 times as large as its width. The field cost Tk10260 for planting grass at 1.9TK per sq. meter. What will be the total cost of providing fence around the f

Let the width of the rectangular field = x m and length = 1.5x m According to the question 1.5x * x*1.9 = 10260 Or, x^2 = 3600 Therefore, x = 60 So, width = 60m, length = 90mPerimete
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Bank Asia

#### A man deposit in a bank tk 5000 at a interest rate of 5% annually every six months. He withdraw tk 500 with interest incurred in every six months. What amount he can expect to receive as inte

Total Interest= 5%*5000/2 + 5%*4500 /2+ 5%*4000/2 + 5%*3500 /2+ 5%*3000 /2+ 5%*2500/2 + 5%* 2000/2 + 5%*1500 /2+ 5%*1000/2 + 5%*500 /2 =687.5 Tk.
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Bank Asia

#### If 12 candies is sold for tk 10 then there is a loss of x%. If 12 candies is sold for tk 12 then there is a profit of x%. What is the value of x?

Let cp of 12 candies = P So.. (P-10)/P= x/100 -----(i) and (12-P)P= x/100 -----(ii) From (i)&amp;(ii) (P-10)/P=(12-P)/P So P= 22/2= 11 Put t
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Bank Asia

#### A ship has faulty engine sailed only 7 hours period 2 day that covers 59 km. if first day rate is 5 km less than second day but first day sailed 3 hours more than of second day. what's is the

Let, First day rate=x km/h 2nd day rate=(x+5)km/h 2nd time taken=y hrs So,First day time taken=(y+3)hrs A/Q, y+(y+3)=7 Or, y=2 Secon
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Dutch-Bangla Bank Ltd

#### In a class 25 students, 10 have less than 6 marbles, 10 have more than 7 and 4 have more than 8. how many have more than 5 less than 9 marbles?

Here, The Number of Students has, Less than 6 marbles=10 More than 7 marbles=10 More than 8 marbles=4 Let, The Number of Students has more than 5 le
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Dutch-Bangla Bank Ltd

#### A man has 100 balls, 50 red and 50 black sell 48 each. if black sell 20% loss and red sell 20% profit. What is the net profit or loss in tk?

Selling price of Red balls=50*48=2400 Selling price of Black balls=50*48=2400 Total selling price=4800tk CP of Black balls=(2400*100)/80 =3000 Tk CP of Red
 Subject: Engineering Mathematics
 Exam: Dutch Bangla Bank Limited
Interviews Subjects 